Lyžařský kurz na Stuhlecku, únor 2024

Lyžování v alpském středisku Stuhleck

Gymnázium Bystřice n. P. již podruhé absolvovalo lyžařský kurz pro 1.A/kvintu v Alpách v lyžařském centru Stuhleck. Toto rozhodnutí, které jsme učinili před cca 3 lety, se nám vyplácí vzhledem k vzrůstajícím cenám a sněhové situaci na českých horách. Jak nám ukázala letošní zima, globální oteplování je celosvětově, ale věřte nám, že v Rakousku se dá i přesto plnohodnotně a skvěle lyžovat. Více již dojmy našich studentů níže.

Za lyžařské a snowboardové instruktory Gymnázia Martin Bárta


V pondělí 5. února jsme se v ranních hodinách sešli před gymnáziem, naložili všechny lyže, snowboardy, kufry a batohy do autobusu a vydali se na námi dlouho očekávaný lyžařský kurz. Po čtyřhodinové cestě jsme konečně dorazili do rakouské obce Raach, kde jsme měli zajištěné ubytování. I když pokoje byly trochu menší, každý měl vlastní koupelnu a celkové zázemí pro lyžaře bylo skvělé, stejně jako snídaně a večeře.

Během čtyř dnů plných lyžování a hezkého počasí jsme vyzkoušeli snad všechny možné tratě, které rozlehlé středisko Stuhleck nabízí. Začátečníci se neustále zlepšovali a naučili se základní techniku, mírně pokročilí svou jízdu zrychlili a stejně jako pokročilí se naučili carvingový oblouk. Poté, co jsme si dopoledne zajezdili na krásně upravených sjezdovkách, jsme se každý den zastavili na oběd přímo na svahu. V místní restauraci jsme si spolu s velmi dobrým jídlem užili i nádherné panoramatické výhledy. Odpolední lyžování už bylo trochu náročnější, přibývala únava a na sjezdovkách se začínaly tvořit také různé muldy a plotny. Ale ani to nás neodradilo.

Kromě lyžování jsme si užili i společné večery plné zábavy a relaxace. Někdy jsme hráli ping-pong, jindy různé stolní hry a jednou jsme navštívili bazén.

Lyžařský výcvik proběhl úspěšně, bez zranění, v dobré náladě. A nutno zmínit, že díky tomuto kurzu vznikla nová přátelství. Celou dobu jsme si užívali horského sluníčka a čerstvého vzduchu. Na tento lyžařský pobyt budeme vždy rádi vzpomínat.


Elen Buchtová

Sofie Laura Karafiátová

Klára Škutchanová