Chemie

Chemie

Chemie je jeden z přírodovědných předmětů, který u nás na gymnáziu v Bystřici vyučujeme. Jeho výuka začíná už v sekundě (tedy v 7. třídě) a pokračuje až do maturity. Budeme se potkávat dvakrát týdně, v posledním ročníku pak už jen jednou týdně. 


V hodinách se dozvíš o všem, co vás na světě obklopuje. Učíme se o malých věcech, které jsi nejspíš ještě nikdy neviděl, ale jsou všude kolem nás. Jmenují se atomy. Tyto atomy jsou malé stavební kameny, ze kterých je postavený celý svět. A i když se mohou zdát od světa lidí vzdálené, v lecčem jsou si podobné. 


Víš, že jen málo atomů je rádo samo? Atomy jsou velmi aktivní a nejlépe se cítí ve vztahu s jiným atomem. Podobně jako v mezilidských vztazích jsou některé vazby silné, jiné jsou slabší; některé vydrží jen pár vteřin, jiné vydrží řadu let. Chemie nám totiž také říká, jak rychle nebo pomalu spolu látky reagují. 


Svět chemie je také plný barev, tvarů a vůní. Učíme se v ní o látkách jako jsou barevné kovy, plyny nebo třpytivé minerály. Všechny tyto poznatky navíc testujeme i v praxi v rámci laboratoří. 


A pro ty z vás, kteří se pro studium chemie během předchozích letech nadchnou, nabízíme už od třetího ročníku (septimy/3.A) specializovaný přírodovědný seminář. V něm probíráme už studovaná témata více do hloubky. Věříme, že absolvování hodin chemie na našem gymnáziu, stvoří nejednoho dalšího Heyrovského nebo Wichterleho či první českou paní Curie!