Stážisté z AIESEC - malé ohlédnutí

Stážisté z exotických zemí na GYBNP 
a bystřických školách

IMG-3885

Říkali jste si někdy, jaké to je mluvit s někým, kdo bydlí na druhé straně světa? Já měla tu možnost, díky projektu AIESEC, který jsme hostili na naší škole mezi dny 29.1–1.2. 2024. V rámci tohoto projektu 7 našich studentů ubytovávalo 7 studentů ze všech koutů světa. Našich sedm stážistů bylo z Indonésie, Austrálie, Alžírska, Taiwanu a Hongkongu. 

 Sama vám můžu z první ruky povyprávět, jaký úžasný zážitek to byl. Ubytovávala jsem Janet, studentku z Indonésie. Věřte mi, že jste nikdy nepotkali člověka tak nadšeného z maličkostí a pro nás běžných věcí. Slova “that’s so pretty” a “wow” stihla za den použít tolikrát, že to ani nejde spočítat. Nad věcmi, u kterých jsem si byla jistá, že jsou naprosto běžné, jsme strávily nejvíce času. Kulturní rozdíly u maličkostí si uvědomíte, až si o nich popovídáte s někým, pro koho normální nejsou. Když jsem se Janet ptala, co by ráda viděla, dohodly jsme se na tom, že sníh. Jelikož počasí u nás sněhu nepřálo, byla jasná volba Harusák a umělý sníh. Tak jsme se jedno odpoledne domluvily s Janou, spolužačkou z oktávy, a její stážistkou Faras a zajely se podívat na slíbený sníh. Řeknu vám, měli ze sněhu takovou radost, že z nich vyzařovala ještě po zbytek večera. Tolik fotek a videí sněhu a ve sněhu jsem za celý život snad neudělala. Opravdu, Janet byla nadšená ze všeho, z ledové stěny ve Víře, z procházek po vesnici, z pomela, z divadla, ze školy, z růžové barvy nebe, kterou u nich nemají, i ze skutečnosti, že může vidět hvězdy. Je neskutečné, v čem všem viděla krásu. 

Ve škole měli všichni stážisté připravené prezentace o sobě, své zemi a kultuře. Prezentovali je nám, studentům nižšího gymnázia, žákům bystřických základních škol a pro studenty vyššího gymnázia byla připravena tzv. Global Village (globální vesnička). 

Prezentace byly moc zajímavé, mohli jsme srovnat kultury jiných států, vyzkoušet napsat své jméno například v arabštině nebo třeba čínštině. Mohli jsme na vlastní oči vidět, jak vypadá typická indonéská látka batik a jak se nosí.  

I pro stážisty bylo zajímavé nahlédnout do života a fungování naší školy. Měli jsme pro ně připraven i bohatý odpolední program. Prohlédli si naše město, někteří poprvé hráli bowling nebo bruslili. To byl pro Janet další velký zážitek, a to bruslení na ledu. Věděli jste, že se v Indonésii bruslí na vosku?  

Byl to pro mě úžasný týden plný nových zážitků, informací a zajímavých rozhovorů. Janet mě naučila můj domov a školu vidět novýma očima a jsem jí za to moc vděčná. I přes všechny kulturní rozdíly a jazykovou bariéru jsme si měly pořád o čem povídat. Zjistila jsem, že když bydlíme tak daleko od sebe, spojuje nás spousta věcí. Za celý týden jsem moc vděčná a neváhala bych si ho zopakovat.  

Isabel Krbůšková, studentka kvarty GYBNP


Jako hodnotí pobyt na GYBNP sami stážisté se můžete podívat zde: