GYBNP v centru politické debaty!

Ve čtvrtek 16. května se v pražském kině Světozor uskutečnila studentská předvolební debata k blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Jejím úkolem bylo blíže představit zástupce čtyř vybraných politických stran a uskupení a rozšířit povědomí o důležitosti volební účasti (právě volby do Evropského parlamentu patří v České republice k těm s nejnižší účastí, což rozhodně není správné). Jelikož jsme vyslaneckou školou programu EPAS, podařilo se nám na tuto akci dostat – a opravdu to stálo za to. 

Debata, organizovaná organizací Jeden svět na školách, začínala v 10:30, přičemž mnozí z nás se již od rána nemohli dočkat, až položí své dotazy či se něco zajímavého dozví. Navíc na místě všichni studenti obdrželi vlastní hlasovací lístek, jehož prostřednictvím mohli projevit, kdo ze zúčastněných politiků je nejvíce oslovil a zaujal. Přítomni byli: Danuše Nerudová (STAN), Jaroslav Bžoch (ANO), Ondřej Kolář (koalice SPOLU), Markéta Gregorová (Piráti) a celou akci moderovala Marie Bastlová ze známého internetového pořadu Ptám se já. 

V průběhu události jsme byli opět usvědčeni o tom, že v našich řadách máme opravdu aktivní mladé lidi, kteří se nezdráhají položit adekvátní dotaz ani významným osobnostem, jako byli zúčastnění politici. Z asi 10 položených dotazů zúčastněným politikům studenti naší školy položili celkem šest. Zajímala je aktuální témata, tedy například problematika fast fashion, souvislost zbrojení a Green Dealu, důchody, ochrana dat, elektromobilita nebo třeba prostředky k posílení spolupráce mezi členskými zeměmi Evropské unie. Bohužel nebyl dostatek času, aby se mohli zeptat a vyjádřit úplně všichni, kdo projevili zájem.  Přesto jsme společného názoru, že se celá akce vydařila natolik, že si z ní každý z nás díky nezaměnitelné atmosféře odnese jedinečný zážitek. Proto děkujeme, že nám bylo umožněno být součástí něčeho tak zajímavého a výjimečného. 

Chtěl-li by někdo zhlédnout záznam debaty – ať už čistě jako důkaz o aktivitě našich studentů, či jako prostředek ke zformování vlastního pohledu – je volně přístupný na YouTube pod názvem Předvolební debata ke Studentským volbám do Evropského parlamentu.  

Z. Nykodýmová, studentka gymnázia